rekuperacja w olsztynie

Rekuperacja to nowoczesna forma wentylacji, pozwalająca na odzyskanie części ciepła z wentylacji mechanicznej. Do tej pory nie stanowiła najpopularniejszej metody ekologicznego ogrzewania domu, ale już wkrótce może się to zmienić.

Obowiązujące Warunki Techniczne WT 2021 znacznie zmniejszają limity zapotrzebowania na energię w nowopowstających budynkach. Tradycyjne paliwa nie są w stanie sprostać nowym przepisom i konieczne jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Rozwiązaniem może być właśnie rekuperacja.

Co to jest rekuperacja?

Wentylacja mechaniczna pomieszczeń ma liczne zalety – przede wszystkim dostarcza stale świeżego powietrza, a filtry skutecznie wyłapują część zanieczyszczeń. Wentylacja grawitacyjna korzysta z prostych praw fizyki, każących masom powietrza przemieszczać się zgodnie z pewnym schematem. Rozwiązanie to nie przynosi jednak oszczędności energii a wręcz przeciwnie, powoduje straty ciepła.

Nową formą wentylacji mechanicznej jest rekuperacja. Do instalacji należy dostarczyć energii elektrycznej, ale koszt szybko zwraca się w postaci znacznej oszczędności energii koniecznej do ogrzania domu – rekuperacja filtruje powietrze, ale nie oddaje ciepła.

Rekuperacja Olsztyn a Warunki Techniczne WT 2021

W związku z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, cała Unia Europejska wprowadza ograniczenia w zakresie poboru energii. W polskim prawie znalazło to odzwierciedlenie w WT 2021 – przepisach, które musi spełnić każdy projekt nowopowstającego domu.

Aktualne wymogi są tak restrykcyjne, że samo ogrzewanie tradycyjne (węgiel, gaz) nie gwarantuje uzyskania pozwolenia na budowę. Konieczne jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Okazuje się, iż rekuperacja, zwłaszcza w połączeniu z panelami solarnymi lub fotowoltaicznymi, umożliwia osiągnięcie wymaganych parametrów przy jednoczesnym skutecznym ogrzaniu budynku, wraz z wodą.


Zobacz także

rekuperacja w olsztynie
Rekuperacja a budowa domu w 2021 cz. 2

Obowiązujące od 1. stycznia 2021 r. Warunki Techniczne spędzają sen z powiek wielu osobom pragnącym wybudować nowy dom. Z przepisów nie wynika bezpośrednio nakaz stosowania energii odnawialnej, ale w praktyce spełnienie wymogów wyłącznie z zastosowaniem węgla czy gazu jest po prostu niewykonalne. Remedium na ten problem okazuje się rekuperacja – forma odzyskiwania energii z mechanicznej […]

Czytaj dalej Czytaj dalej
instalacje elektryczne elektryk olsztyn
Popularne usługi elektryczne

Zarówno kilkudziesięcioletnie budynki, jak i świeżo powstałe domy i mieszkania, wymagają czasami interwencji w instalację elektryczną. W nowych nieruchomościach instalację należy zaprojektować i wykonać w całości, w starych często potrzebne są modyfikacje i naprawy. Jakie usługi oferują elektrycy? Czy można samodzielnie wykonywać prace przy instalacji? Co może zrobić elektryk? Osoba posiadająca odpowiedni zakres uprawnień, jest […]

Czytaj dalej Czytaj dalej
security camera 5642120 1920
Monitoring na budowę

Budowa domu lub lokalu użytkowego to duże przedsięwzięcie, a co za tym idzie – duży stres. Wielu osobom spędza z powiek zagrożenie ze strony potencjalnych złodziei i innych niepożądanych gości, korzystających z ułatwionego dostępu na posesję i mogących bez większego problemu wynieść z niej materiały budowlane czy maszyny. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastosowanie […]

Czytaj dalej Czytaj dalej
szlabany olsztyn 03
Automatyczne szlabany parkingowe

Wszędzie tam, gdzie konieczna jest kontrola wjazdu, wygodnym rozwiązaniem są szlabany parkingowe. Skracają one czas niezbędny na weryfikację upoważnienia do wjazdu i umożliwiają maksymalną automatyzację procesu. W jakich miejscach warto zastosować szlaban parkingowy i czym się kierować przy jego wyborze? Gdzie sprawdzi się szlaban parkingowy? Szlabany parkingowe są coraz popularniejszą formą kontroli wjazdu – zarówno […]

Czytaj dalej Czytaj dalej

Skontaktuj się z nami

Wybierz dogodną formę kontaktu i opowiedz, jak możemy Ci pomóc.

Nasi specjaliści rzeczowo odpowiedzą na wszystkie pytania, a także doradzą w kwestii zamówienia.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 17:00.

contact phone

tel. 665 539 315

Media system email

biuro@mediasystem.olsztyn.pl

Media system mapa

ul. Miętowa 9, Nikielkowo

Wróć do góry - Media System Olsztyn